Informace

Med v kosmetice a jeho blahodárné účinky

Všichni znají med ve sladké, lepkavé formě v barvě jantaru. Kvůli jeho účinkům se hojně používá i v kosmetice. K čemu je ale dobrý?

Proč je med tak prospěšný pro vaši pleť?

Med je přirozeně vyráběn včelami, které sbírají nektar z květů a ukládají ho do plástů, aby vytvořily sladkou, hustou tekutinu, kterou známe a milujeme. Tato tekutina je plná asi 300 složek, které pomáhají mastné i suché pleti. Med je bohatý na antioxidanty, je antibakteriální a má enzymovou aktivitu, která pomáhá rozzářit vaši pleť. 

Hydratační pleťová maska

Pokud chcete docílit, co nejlepších výsledků, je nejlepší použít med v syrové podobě. Najdete ho ovšem ale v řadě kosmetických výrobků, počínaje řadou hydratačních pleťových masek. 
Právě zde cukry medu působí jako přírodní, zvlhčující a zvláčňující látky, které zvyšují obsah vody a snižují vysušování pleti i po jejich smytí. 

Přípravek proti jizvám

Antioxidační vlastnosti medu vyživují poškozenou pokožku a napomáhají procesu hojení jizev. A pokud chcete získat další bonus v podobě protizánětlivých účinků, používejte přípravky s vyšší koncentrací medu nebo dokonce syrový med, který může dokonce zmírnit vzhled strií.

Léčba skvrn po akné

Med v kosmetice našel i uplatněné v léčbě akné. A to zejména skvrn, které po tomto dermatologickém onemocnění vznikají. Med nejen, že jizvy a skvrny zahojí, ale dokonce i zesvětlí. Je ale potřeba přípravek aplikovat pravidelně. 

Zvlhčovač kůžičky

Pokud jste se setkali s krémem na ruce, určitě jste měli tu čest si všimnout, že obsahuje vosk nebo med. A to proto, že má hydratační účinky a hojivé účinky. Jelikož jsou naše ruce v neustálém zápřahu, krém na ruce s obsahem medu, pomůže udržet pokožku hydratovanou. A zvlášť kůžičku kolem nehtu, čímž zabraňuje i jejímu olupování.

Každodenní kondicionér na vlasy

Med je přirozeně dokonalý kondicionér, protože je zvlhčující, zadržuje a přitahuje vlhkost a udržuje vlasy hladké a zdravé. Vaše prameny po použití samotného medu budou hebké, vyživené a budou mít dostatek života a pružnosti.

Balzám na rty

Všechno, co činí z medu skvělý hydratační prostředek na pleť, ho dělá skvělým i na popraskané rty. Hydratační účinky ve směsi s přírodními enzymy, antioxidanty a minerály dobře působí na hydrataci rtů. Buď si můžete balzám s obsahem medu zakoupit, nebo postačí nanést syrový med přímo na rty, nechat působit několik minut, a poté smýt. 

Přípravky proti stárnutí

Med má jedinečné vlastnosti, které z něj činí ideální složku pro použití v přípravcích proti vráskám a stárnutí. Volné radikály se zachycují z přírodního prostředí a usazují se na pokožce, kde způsobují poškození kožních buněk. Díky antioxidantům je med schopen pomoci kožním buňkám při obnově a regeneraci. Konečným výsledkem je, že pleť vypadá pevnější a jasnější. 

A jaký druh medu je nejlepší?

Na medu je skvělé to, že všechny druhy mají opravdu skvělé vlastnosti, takže je to úžasná ingredience, kterou lze použít v mnoha podobách.

Čím tmavší med, tím více antioxidantů, takže se doporučuje používat nepasterizovaný, syrový med. Existuje však mnoho druhů (v důsledku, takže držet se organických druhů je dobré pravidlo.

Na co byste neměli zapomínat

Čím častěji budete používat med ve své kosmetické rutině, tím větší je šance, že uvidíte výsledky. Je také důležité zvážit, zda se medu vyhnout, pokud jste alergičtí na pyl, celer nebo včelí jed. Pokud si nejste jisti, zkuste vyzkoušet trochu medu na malé ploše kůže, abyste zjistili reakci, nebo se poraďte se svým lékařem o provedení alergologického testu.

Nakonec se ujistěte, že po vyzkoušení pleťové masky, ošetření nebo čisticího přípravku med z obličeje zcela odstraníte. Jakýkoli zbytek medu může přitahovat nečistoty, což může vést k tvorbě pupínků.


Provozovatel stránek www.najdisivcelare.cz funguje jako zprostředkovatel (zobrazovatel) informací nabízených tímto serverem, a nenese odpovědnost za poskytnutí včelích produktů nebo jejich kvalitu třetí stranou. Provozovatel není prodejce včelích produktů ostatních včelařů. Provozovatel nenese žádnou odpovědnost za informace a kontakty zobrazené na těchto stránkách.