Informace

Med je naše tekuté zlato

med

Med a jeho léčivé účinky

 Složení medu tvoří z největší části především cukr a dále v menší míře voda. Právě vzhledem k charakteristicky vysokému zastoupení glukózy a fruktózy v něm jsou okamžitě zničeny veškeré bakterie, kvalitní med se proto nemůže zkazit.

Díky nízkému obsahu vody v něm nepřežijí ani mikroorganismy ze vzduchu. Pro tuto vlastnost je využíván už tisíce let jako přirozený antiseptický prostředek. V medu dochází k likvidaci bakterií za pomoci jevu zvaného osmóza. Z tohoto důvodu se přidává také do přípravků určených k ošetření vyrážek, popálenin a jiných kožních problémů.

Medová kosmetika

Svoje místo našel med stejně tak v kosmetice při výrobě krémů nebo šamponů, dokáže se totiž postarat také o vyživenou, jemnou a hebkou pleť i vlasy, popřípadě umí ošetřit i popraskané rty.

Med je významné a zdravé sladidlo

A zříkat byste se rozhodně neměli ani jeho konzumace. A to i navzdory energetické hodnotě. Pro tělo ostatně tato alternativa představuje mnohem stravitelnější sladidlo než řepný cukr, který musí organismus nejprve rozštěpit. Med obsahuje vitaminy A, C, některé vitaminy ze skupiny B jako například B1, B2, B6, B12, dále vitaminy D, K, E. Jedná se i o významný zdroj bílkovin, přičemž jejich podíl závisí na tom, o kterém medu konkrétně hovoříme, nejvyšších hodnot dosahuje množství těchto látek v tom květovém. A navíc je bohatou zásobárnou mnoha minerálů, jmenujme alespoň draslík, železo nebo fosfor.

Med to je slast

Díky tomu se postará o posílení imunity a pomůže vás ochránit v období chřipek a nachlazení a podle některých názorů patří rovněž mezi účinná afrodiziaka. Dextriny v medu zase dokáží zahojit poraněnou sliznici, proto se používá při léčbě vředů žaludečních či dvanácterníkových.

A jeho konzumace nemá příznivý vliv jen na tělo, ale také na duši. Vhodné v tomto případě je uchýlit se k receptu našich prababiček, rozpustit med v mléce a takto před spaním pravidelně konzumovat. Zajistíte si tak doslova nejen sladké sny, ale zbavíte se též nervozity a podrážděnosti.


Provozovatel stránek www.najdisivcelare.cz funguje jako zprostředkovatel (zobrazovatel) informací nabízených tímto serverem, a nenese odpovědnost za poskytnutí včelích produktů nebo jejich kvalitu třetí stranou. Provozovatel není prodejce včelích produktů ostatních včelařů. Provozovatel nenese žádnou odpovědnost za informace a kontakty zobrazené na těchto stránkách.